Naga MarketsByron Wien dzieli się swoimi prognozami na 2015
Byron Wien dzieli się swoimi prognozami na 2015

Przełom roku jest czasem, w którym podsumowujemy minione miesiące oraz prognozujemy to co przyniosą kolejne. Swoimi własnymi projekcjami postanowił podzielić się wiceprezes zarządu Blackstrone Group – Byron Wien. Co roku przygotowuje listę 10 największych niespodzianek ekonomicznych, które mogą zaskoczyć inwestorów. W 2015 czyni to już po raz trzydziesty!


Czy 2015 rok będzie w stanie nas zaskoczyć? Sprawdź co może czekać nas na rynkach

Byron Wien dzieli się z nami swoją opinią na temat przyszłego kształtowania się światowej gospodarki, rynków finansowych oraz napięć politycznych. Według jego własnej definicji, niespodzianka rynkowa to wydarzenie, które dla przeciętnego inwestora ma prawdopodobieństwo realizacji nie większe niż 33%, dla niego samego jest natomiast „możliwe” i przypisuje mu więcej niż 50% szans realizacji.

Wieloletnia już tradycja publikowania „niespodzianek” na rozpoczynający się rok została zapoczątkowana w 1986, kiedy Byron Wien pracował jeszcze jako szef działu strategii inwestycyjnych w Morgan Stanley. Swoją przygodę z Blackstone rozpoczął we wrześniu 2009 jako starszy doradca. Listę jego 10 niespodzianek na 2015 znajdziecie poniżej.

#1 – FED podwyższa stopy w pierwszej połowie roku

Rynek obecnie wycenia podwyżkę stóp procentowych przez FED w drugiej połowie bieżącego roku. Jeżeli jednak obecna sytuacja na rynku pracy nie ulegnie zmianie, a odczyty PKB będą równie silne w kolejnych miesiącach, to prawdopodobieństwo normalizacji jeszcze w H1 wyraźnie pójdzie w górę. Dokładne prognozowanie czasu podejmowania tak ważnych decyzji przez bank centralny jest zazwyczaj bardzo trudne. Jedno jest jednak pewne – im wcześniej FED zapowie podwyżkę, tym większą niespodzianką będzie to dla rynków.

#2 – Większe zagrożenie cyber terroryzmem

Hackerzy przejmą prywatne oraz korporacyjne rachunki otwarte w największych instytucjach finansowych Stanów Zjednoczonych, a Rezerwa Federalna w związku z tym zaleci zawieszenie transakcji na pięć dni roboczych (dokładność tej prognozy może ulec zmianie). Szereg departamentów rządowych oraz agencji znajduje się w stanie gotowości, aby zwalczać potencjalne zagrożenie tego typu. Praktyka jednak zazwyczaj pokazuje, że cyber przestępcy posiadają o wiele lepsze wyszkolenie niż eksperci ds. zabezpieczeń.

#3 – Kontynuacja rajdu na amerykańskich giełdach

Rajd, który obserwowaliśmy pod koniec 2014 roku w przypadku parkietów USA są kontynuowane, a rynek pokazuje chęć osiągania rekordowych szczytów w 2015. Wzrost gospodarczy napędzany wydatkami mieszkaniowymi i kapitałowymi pozwoli wzrosnąć głównemu indeksowi S&P500 o 15% w przeciągu roku, pokonując indeksy wszystkich najsilniej rozwiniętych krajów na świecie.

#4 – Agresywne QE ze strony ECB

Mario Draghi w końcu decyduje się na poszerzenie bilansu Europejskiego Banku Centralnego poprzez agresywne skupowanie obligacji państw członkowskich, zadłużeń hipotecznych oraz obligacji przedsiębiorstw. W związku z ekspansją bilansu Europa pogrąży się w silnej recesji. Spowoduje to bardzo mocne spadki na parkietach Starego Kontynentu, a coraz głośniejsza fala niezadowolenia przetoczy się przez całą UE. Kraje członkowskie zaczną patrzeć z większa przychylnością na skrajnie prawicowe ugrupowania.

#5 – Polityka zaskoczenia przestaje działać w Japonii

Recesja, która rozpoczęła się w Q3 2014, będzie kontynuowana w 2015 roku pomimo dalszych działań ze strony Banku Japonii próbującego stymulować gospodarkę nowymi narzędziami i zawieszeniem drugiej podwyżki podatku sprzedażowego. Płaskie Nikkei 225 i silnie opadający jen.

#6 – Chiny ogłaszają znaczenie spowolnienie gospodarcze

Kraj Środka podaje, że tempo wzrostu nie wynosi już 7%. Co więcej do utrzymania go powyżej 5% niezbędne będą reformy fiskalne i monetarne. Jasne stanie się również, że niezbędne jest rebilansowanie gospodarki w stronę konsumenta, odsuwając się od inwestycji bazujących na kredytach – co w państwie gospodarki centralnie planowanej może być sporym problemem. Pieniądze wydawane są na infrastrukturę mającą zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza, wody i ziemi – brakuje środków na nieruchomości i drogi. Niski poziom kreacji nowych miejsc pracy prowadzi do protestów, te są jednak tłumione z wyjątkową brutalnością.

#7 – Iran cierpi z powodu spadków ceny ropy

Osłabienie gospodarcze spowodowane niespodziewanymi i silnymi spadkami cenami czarnego złota, ostatecznie dopadnie również Iran. Presje społeczności międzynarodowej w związku z zaprzestaniem programu nuklearnego i wynikające z nich kolejne sankcje gospodarcze sprawią, że sytuacja Irańczyków zacznie się pogarszać. Program nuklearny zostanie ostatecznie zawieszony a światowe rynki poszybują w górę na wieść o tak ważnym wydarzeniu.

#8 – Ropa brent po 40USD/baryłka

Spadki ceny ropy, które będą kontynuowane w pierwszej połowie 2015 roku posiadają ogromny wpływ na Rosję. Porozumienie z Ukrainą zostało podpisane, co pozwala Zachodniej Ukrainie uzyskać niezależność i gwarantuje również niezawisłość pozostałej części państwa. Prezydent Putin próbuje odzyskać sobie uznanie międzynarodowej społeczności wraz z pogłębiającymi się problemami gospodarczymi. Stopa poparcia prezydenta spada i ten decyduje się ustąpić z urzędu pod koniec roku.

Wraz z ustąpieniem Putina z urzędu ropa wraca do poziomów 70USD/baryłka w związku z rosnącym popytem rynków wschodzących

#9 – Republikanie rządni władzy

Republikanie zaczynają pozycjonować się jako jedyna partia, która może naprawdę coś zmienić w Waszyngtonie. Podważają działania Prezydenta Obamy, które nie osiągnął nic w pierwszych sześciu latach swojej kadencji. Republikanie będą zdeterminowani by umocnić swoją pozycję – chcąc za wszelką cenę utrzymać władzę w najwyższej izbie i widzą Jeba Busha jako kandydata, który zapewni im zwycięstwo.

#10 – Woda światowym problemem numer 1

W 2015 roku woda stanie się głównym problemem środowiskowym naszych czasów. Wszystko za sprawą coraz silniejszego zanieczyszczenia powietrza wywołanego dwutlenkiem węgla. O ile brak odpowiednich zapasów wody zawsze był problemem w różnych częściach świata, to w Indiach i Chinach zaczyna się mówić o tym coraz głośniej. Duża cześć populacji tychże państw nie ma dostępu do czystej wody na bieżąco.

Czy macie swoje własne propozycje niespodzianek ekonomicznych na 2015 rok? Jeżeli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here