Naga MarketsFINRA logoAmerykański Urząd Regulacji Sektora Finansowego (FINRA) poinformował o nałożeniu kary w wysokości 10 mln dolarów na Morgan Stanley Smith Barney LLC za ponad 5 miesięczne uchybienia w programie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Komentarza do tej sprawy udzieliła Susan Schroeder, wiceprezes wykonawczy FINRA w Departamencie ds. Egzekwowania Prawa:
“W naszym raporcie nadal stwierdzamy problemy z odpowiednim stopniem ochrony AML w przypadku niektórych firm, w tym z przydzielaniem obowiązków monitorowania AML, integralnością danych w zautomatyzowanych systemach nadzoru AML oraz dyspozycją zasobów dla programu AML. Firmy muszą zadbać o to, by ich programy AML były odpowiednio zaprojektowane do wykrywania i zgłaszania potencjalnie podejrzanych działań.”

Decyzja FINRA ujawnia nieprawidłowości w Morgan Stanley

Pełną decyzję FINRA, która wskazuje na szereg nieprawidłowości w Morgan Stanley została przedstawiona poniżej. Urząd wyróżnia trzy niedociągnięcia, które sprawiły, że program AML banku Morgan Stanley nie spełniał wymogów ustawy o tajemnicy bankowej:

Po pierwsze, zautomatyzowany system monitoringu AML banku Morgan Stanley nie otrzymywał krytycznych danych z kilku innych systemów, co osłabiło nadzór firmy nad dziesiątkami miliardów dolarów przelewów banknotów i dewiz, w tym transferów do i z krajów o wysokim ryzyku prania pieniędzy.

Po drugie, Morgan Stanley nie zdołał przeznaczyć wystarczających zasobów na przegląd alertów generowanych przez zautomatyzowany system monitoringu AML, w związku z czym analitycy Morgan Stanley często zamykali ostrzeżenia bez wystarczającego przeprowadzenia i / lub udokumentowania swojego dochodzenia dotyczącego potencjalnie podejrzanych przelewów.

Po trzecie, Departament AML Morgan Stanley nie monitorował odpowiednio depozytów klientów oraz ich transakcji na spółkach groszowych w celu wykrycia potencjalnie podejrzanej aktywności, pomimo faktu, że klienci banku zdeponowali około 2,7 miliarda akcji spółek groszowych, czego rezultatem w tym czasie była sprzedaż akcji o wartości 164 milionów USD.

Na tym nie koniec, FINRA odkryła bowiem więcej nieprawidłowości, do których zaliczyć można m.in. brak systemu nadzoru pozwalającego na spełnienie wymogów sekcji 5 Ustawy o papierach wartościowych z 1933 r., która zakazuje oferowania lub sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Morgan Stanley nie przyznaje się do zarzutów, ale wprowadzi zalecenia

Ustalając odpowiednią sankcję pieniężną, FINRA rozważyła nadzwyczajne środki naprawcze, które Morgan Stanley podjął, aby rozszerzyć i udoskonalić swoje programy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy w tym to, że przeznacza znaczne zasoby na zwiększenie zatrudnienia, usprawnia system zautomatyzowanego monitorowania transakcji i dokonuje przeglądu swoich zasad i procedur.

Zobacz też: Merrill Lynch wśród ukaranych przez FINRA

W rozstrzygnięciu tej sprawy, Morgan Stanley nie przyznał się ani nie zaprzeczył stawianym zarzutom. Bank jednak zgodził się na wprowadzenie zaleceń FINRA.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here