FINRA logoAmerykański Urząd Regulacji Sektora Finansowego (FINRA) poinformował o nałożeniu kary w wysokości 10 mln dolarów na Morgan Stanley Smith Barney LLC za ponad 5 miesięczne uchybienia w programie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Komentarza do tej sprawy udzieliła Susan Schroeder, wiceprezes wykonawczy FINRA w Departamencie ds. Egzekwowania Prawa:
“W naszym raporcie nadal stwierdzamy problemy z odpowiednim stopniem ochrony AML w przypadku niektórych firm, w tym z przydzielaniem obowiązków monitorowania AML, integralnością danych w zautomatyzowanych systemach nadzoru AML oraz dyspozycją zasobów dla programu AML. Firmy muszą zadbać o to, by ich programy AML były odpowiednio zaprojektowane do wykrywania i zgłaszania potencjalnie podejrzanych działań.”







Decyzja FINRA ujawnia nieprawidłowości w Morgan Stanley

Pełną decyzję FINRA, która wskazuje na szereg nieprawidłowości w Morgan Stanley została przedstawiona poniżej. Urząd wyróżnia trzy niedociągnięcia, które sprawiły, że program AML banku Morgan Stanley nie spełniał wymogów ustawy o tajemnicy bankowej:

Po pierwsze, zautomatyzowany system monitoringu AML banku Morgan Stanley nie otrzymywał krytycznych danych z kilku innych systemów, co osłabiło nadzór firmy nad dziesiątkami miliardów dolarów przelewów banknotów i dewiz, w tym transferów do i z krajów o wysokim ryzyku prania pieniędzy.

Po drugie, Morgan Stanley nie zdołał przeznaczyć wystarczających zasobów na przegląd alertów generowanych przez zautomatyzowany system monitoringu AML, w związku z czym analitycy Morgan Stanley często zamykali ostrzeżenia bez wystarczającego przeprowadzenia i / lub udokumentowania swojego dochodzenia dotyczącego potencjalnie podejrzanych przelewów.

Dalsza część artykułu pod filmem




Po trzecie, Departament AML Morgan Stanley nie monitorował odpowiednio depozytów klientów oraz ich transakcji na spółkach groszowych w celu wykrycia potencjalnie podejrzanej aktywności, pomimo faktu, że klienci banku zdeponowali około 2,7 miliarda akcji spółek groszowych, czego rezultatem w tym czasie była sprzedaż akcji o wartości 164 milionów USD.

Na tym nie koniec, FINRA odkryła bowiem więcej nieprawidłowości, do których zaliczyć można m.in. brak systemu nadzoru pozwalającego na spełnienie wymogów sekcji 5 Ustawy o papierach wartościowych z 1933 r., która zakazuje oferowania lub sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Morgan Stanley nie przyznaje się do zarzutów, ale wprowadzi zalecenia

Ustalając odpowiednią sankcję pieniężną, FINRA rozważyła nadzwyczajne środki naprawcze, które Morgan Stanley podjął, aby rozszerzyć i udoskonalić swoje programy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy w tym to, że przeznacza znaczne zasoby na zwiększenie zatrudnienia, usprawnia system zautomatyzowanego monitorowania transakcji i dokonuje przeglądu swoich zasad i procedur.

Zobacz też: Merrill Lynch wśród ukaranych przez FINRA

W rozstrzygnięciu tej sprawy, Morgan Stanley nie przyznał się ani nie zaprzeczył stawianym zarzutom. Bank jednak zgodził się na wprowadzenie zaleceń FINRA.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj