Naga MarketsFlaga USA za więziennymi kratamiTrzech traderów instytucjonalnych podczas procesu w Nowym Jorku w związku z zarzutami dotyczącymi manipulowania kursami walut na międzynarodowych rynkach wymiany, we wtorek postanowiło zmienić swoją linię obrony po tym jak inny z oskarżonych zdecydował się współpracować z rządem podczas prowadzonego dochodzenia.


Główny świadek w sprawie uratuje oskarżonych przed odsiadką?

Matt Gardiner, były trader w UBS i Standard Chartered, był czwartym członkiem prywatnej grupy dyskusyjnej, określanej przez uczestników „kartelem” lub „mafią” gdzie rzekomo spiskowano w celu manipulacji kursami dolara i euro. Gardiner współpracuje z rządem USA i zgodził się zeznawać przeciwko swoim byłym kolegom w zamian za uniknięcie kary i rozprawy sądowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak w zeszłym tygodniu, w wyniku krzyżowej analizy przeprowadzonej przez obronę, zaprzeczył, że mężczyźni mieli zamiar popełnienia przestępstwa. “Nie sądziliśmy, że kogoś oszukujemy”, powiedział Gardiner do sądu federalnego. Proces, który miał trwać ponad trzy tygodnie ostatecznie może zakończyć się zdecydowanie szybciej, a obrady jury już trwają.

Trzech londyńskich traderów pozwanych w sprawie – Richard Usher z JPMorgan Chase, Rohan Ramchandani z Citigroup i Christopher Ashton z Barclays – oskarżani są o manipulacje cenowe w latach 2007 – 2013 i spiskowanie w celu oszukania konkurencji na rynku wymiany Eurodolara.

Prokuratorzy twierdzą, że współpracowali ze sobą, aby wpływać na codzienny fixing kursu EUR/USD, w momencie gdy tworzona jest cena referencyjna, po której realizowana jest duża liczba zamówień klienckich. Manipulowanie fixingiem pozwoliło mężczyznom handlować wokół jego wartości, aby zwiększyć swoje zyski oraz zyski pracodawców.

Przechwałki na grupach dyskusyjnych to nie przestępstwo?

W sprawie oskarżenia wykorzystano fragmenty różnych rozmów mężczyzn, aby pokazać, jak blisko współpracowali pozwani:

  • “jeden zespół, jedno wymarzone dziecko”,
  • “Wolę, żebyśmy połączyli siły”
  • “Niezła praca, zarobiłem tyle pieniędzy ha ha”

Prawnicy oskarżonych twierdzili, że prokuratorzy wybierali pojedyncze wypowiedzi mężczyzn z całych zapisów rozmów w celu potwierdzenia swojej tezy, a w całości nie wskazywały one na żadne przewinienia. Na ich korzyść wpływa również najnowsze zeznanie Gardinera podczas przesłuchania krzyżowego, gdzie skonfrontowano głównego świadka w sprawie z oskarżonymi.

“Zeznał, że on i oskarżeni dzielili się ze sobą pewnymi informacjami, decydowali niezależnie, jak wykorzystać te informacje, i powstrzymywali się od prób “umyślnego tradingu w celu spowodowania straty” po stronie tradera, który ujawnił poufne informacje” – napisali prawnicy obrony w zeszłym tygodniu w liście do sędziego, w którym argumentowali, że sprawa powinna zostać zamknięta. Takie zachowanie miało być powszechną praktyką na londyńskich parkietach walutowych.

“Obrona zilustrowała powszechność i oczywistość tych zachowań w formie dowodów na to, że Gardiner zachowywał się podobnie z wieloma innymi traderami walutowymi i że praktyki te były znane i zatwierdzone przez konkretnych nadzorców oraz menedżerów wyższego szczebla” – konkludowali.

Adwokaci oskarżonych rozpoczęli w tym tygodniu kolejną fazę obrony. Ich ostatni świadek, były trader Citigroup, Carly Hosler, zeznał, że rozmowy na czacie i kontakty z traderami w innych bankach były powszechne i pomogły jej wykonać codzienną pracę, ponieważ poprawiało to relacje handlowe. “To tlen dla tradera”, powiedziała we wtorek Hosler przed sądem.

Powszechna praktyka i 3 kozły ofiarne w wartej $10 mld sprawie?

W poniedziałek Michael Melvin, profesor Rady School of Management na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i ekspert w dziedzinie handlu zagranicznego zeznał, że czaty, na których dyskutowali traderzy, były powszechną praktyką i wręcz oczekiwane przez klientów, którzy szukali w bankach “rynkowych okazji”.

Bez takowych, spready mogłyby się poszerzyć, a klienci mogliby uzyskać gorsze ceny, ponieważ traderzy nie mają wglądu w to, dlaczego cena porusza się w określonym kierunku, powiedział. Jeśli sędzia zdecyduje jednak o winie skazanych, traderzy walutowi będą musieli stawić czoła nawet 10 latom pozbawienia wolności.

Skandal w związku z manipulowaniem kursami walut doprowadził do nałożenia na sześć banków ponad 10 miliardów dolarów kar pieniężnych. Cztery banki – JPMorgan Chase, Citigroup, Barclays i Royal Bank of Scotland – również przyznały się do przestępstw, po przeprowadzeniu dochodzenia przez FCA. Brytyjskie Serious Fraud Office odstąpiło od dochodzenia w sprawie w 2016 r., po stwierdzeniu, że nie dysponuje wystarczającymi dowodami, aby skutecznie prowadzić postępowanie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here