Naga MarketsIndustry_Foreign_Corruption_HandshakePublikowany przez World Economic Forum Globalny Raport Konkurencyjności (GCR) dostarcza szereg ciekawych informacji dotyczących kondycji finansowej oraz ryzyka w poszczególnych krajach świata. Dzięki niemu można mieć również wgląd w nastroje społeczeństwa.


Jedno z pytań zawartych w raporcie brzmi następująco: “W twoim kraju, jak oceniasz standardy etyczne polityków?”. Ocena wynosi od 1 (ekstremalnie nisko) do 7 (ekstremalnie wysoko). Żaden kraj nie zbliżył się nawet do wartości 7, najwyżej jest Singapur z zaufaniem do polityków na poziomie 6,2 pkt.9

Te artykuły również Cię zainteresują
Spojrzeliśmy jedynie na 34 kraje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wszystkie kraje członkowskie są uważane za wysoko rozwinięte i demokratyczne.

Lista krajów należących do OECD z najmniejszym zaufaniem do polityków kształtuje się następująco:

9. Korea Południowa (ex aequo)
Ocena: 2,4

Jak większość krajów na poniższej liście, Koreańczycy nie mają zaufania do swego rządu z powodu skandali korupcyjnych. W kwietniu premier Lee Wan-Koo zrezygnował z posady i dwa miesiące później został obarczony zarzutami korupcji.

9. Polska (ex aequo)
Ocena: 2,4

W ciągu ostatnich kilkunastu lat kolejne rządy starały się zwalczać korupcję. Dzięki akcjom sił ścigania oraz woli polityków, nasz kraj stał się przyjaźniejszym miejscem do prowadzenia biznesu. Jednakże według raportu przygotowanego przez UE, co czwarty obywatel Polski uważa, że korupcja wpływa bezpośrednio na jego życie.

invest

8. Grecja
Ocena: 2,3

Wprawdzie Syriza z Aleksisem Ciprasem na czele ponownie wygrała wybory we wrześniu, jednak opinia publiczna nadal nie jest przekonana co do możliwości uzyskania lepszych porozumień przez pogrążony w kryzysie kraj.

5. Węgry (ex aequo)
Ocena: 2,2

Partia rządząca na czele której stoi Wiktor Orban straciła dużą część zaufania po tym, jak Unia zawiesiła dotacje dla Węgier z powodu podejrzenia działań korupcyjnych. W kwietniu tego roku tysiące obywateli maszerowało ulicami 50 węgierskich miast w ramach protestu przeciwko rządowi.

5. Meksyk (ex aequo)
Ocena: 2,2

Skandal, który wybuchnął po zaginięciu 43 studentów w nocy 26 września 2014 roku, najlepiej pokazuje dlaczego opinia publiczna nie wierzy swojemu rządowi. Tylko dwa ciała zostały odnalezione, a władze oficjalnie przyznały, że ich zatrzymanie było dokonane z rozkazu burmistrza miasta, gdyż byli oni podejrzewani o zakłócanie oficjalnych uroczystości.

5. Hiszpania (ex aequo)
Ocena: 2,2

Rząd hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya jest uwikłany w skandal związany z “siecią korupcyjną”, która dotyczyła kontraktów na kwotę 250 mln €. W 2014 roku aresztowano w związku z tym 51 osób a rząd walczy nieprzerwanie o odzyskanie zaufania obywateli.

4. Słowacja
Ocena: 2,1

Łapówkarstwo wciąż jest powszechne u naszych południowych sąsiadów, co przekłada się na jeden z najgorszych wyników wśród krajów OECD. Rząd brytyjski nawet ostrzega potencjalnych inwestorów przed Słowacją, gdyż w kraju “korupcja istnieje szczególnie w sektorze publicznym, służbie zdrowia, edukacji i siłach porządkowych”.

3. Słowenia
Ocena: 1,9

Kraj ten wciąż się zmaga z zakończeniem komunizmu 20 lat temu. Spadek jakości zarządzania wydatkami publicznymi oraz popularna korupcja wciąż uderza w rynek pracy Słowenii.

1. Czechy (ex aequo)
Ocena 1,7

Obywatele nie ufają rządowi, wciąż pojawiają się przypuszczenia o korupcji i nieetycznych relacjach biznesowych, w ostateczności doprowadziło to do rezygnacji premiera Petra Necasa.

1. Włochy (ex aequo)
Ocena: 1,7

Korupcja i seks-skandale zdominowały włoską politykę na całe dekady. Silvio Berlusconi pełnił funkcję premiera trzykrotnie, znany był z urządzania orgii określanych “bunga bunga”. Jego nieczyste powiązania biznesowe oraz skorumpowanie również doprowadziło do zmniejszenia zaufania do rządu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here