Naga MarketspozyczkiSłynny menadżer funduszu hedge – Bill Ackman – wierzy, że nad kredytami studenckimi zawisły czarne chmury. Kryzys programu pomagającego sfinansować edukację młodym Amerykanom ma jego zdaniem przerzucić się na rynki finansowe i pociągnąć je ze sobą na dno.


Rząd pożyczył zbyt wiele pieniędzy

W rozmowie z Jody Shenn oraz Mattem Scullym z Bloomberga, Bill Akcman stwierdza, że rząd federalny przeznaczył na program pożyczek zdecydowanie za dużo środków. Mowa tutaj o ponad 1 bilionie dolarów, który trafił w ręce osób nie będących w stanie spłacić zadłużenia. Presja polityczna oraz środowisk akademickich może spowodować, że nie spłacone kredyty zostaną po prostu umorzone.

Gdyby politycy zdecydowali się na taki krok, wtedy odbije się to bardzo niekorzystnie na branży obsługującej kredyty studenckie od strony technicznej. Sytuacja jest naprawdę poważna – coraz więcej amerykańskich banków chcąc ustrzec się przed stratami rezygnuje z udzielania pożyczek na naukę.

Poważny cios dla amerykańskiej gospodarki

Brak biliona dolarów w amerykańskiej gospodarce i załamanie istotnego sektora pożyczek studenckich może wywołać negatywne efekty również w innych branżach, przede wszystkim na rynkach finansowych.

Niektórzy analitycy twierdzą jednak, że rząd nie odpuści sobie 1.2 biliona USD i na pewno będzie próbował je odzyskać.

Co Wall Street myśli o problemie?

Serwis Business Insider zebrał opinie analityków pracujących codziennie na Wall Street – ich zdania na temat kryzysu na rynku pożyczek studenckich są podzielone.

  • Zadłużenie studentów to „ciągle fiskalny ból głowy, a nie ryzyko dla rynku finansowego”. Łączna suma środków, które znajdują się w rękach studentów jest tak naprawdę małym kawałkiem ciasta i nie powinna mieć wpływu na rynek.
  • Zdaniem innego analityka, to że banki zrezygnują z udzielania pożyczek na finansowanie edukacji nie oznacza, że nie zajmą się tym inne firmy. Kredyty będą nadal potrzebne więc na rynku pojawi się po prostu więcej poza bankowych instytucji pożyczkowych.
  • Gdy rząd zdecyduje się anulować długi studentom, wtedy najbardziej ucierpią prywatni pożyczkodawcy
  • „Federalny rząd na pewno nie daruje zadłużenia wszystkim kredytobiorcom, jednak Ci żyjący poniżej granicy ubóstwa (10 tysięcy dolarów rocznie) mogą na to liczyć.”


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here