Naga MarketsOd kilku miesięcy na globalnym rynku akcji trwają nieustanne wzrosty. Północny kierunek jest kontynuowany i to pomimo spadającego wolumenu, jest to zły znak. Poniżej widać indeks MSCI przedstawiający ogólną koniunkturę na całym rynku akcji (interwał miesięczny) oraz wolumen transakcyjny.

Indeks MSCI World

Indeks MSCI World

Spadający wolumen transakcyjny może być efektem braku korekty na szerokim rynku akcji oraz okresem wakacyjnym. Inwestorzy widząc długi okres dodatnich stóp zwrotu bez korekty powychodzili z rynku oraz czekają na lepszą okazję do ponownego zajęcia pozycji. Dodatkowym argumentem przemawiającym za korektą jest sezonowość. Przez ostatnie 30 lat w sierpniu na rynek nadchodziła lekka wyprzedaż (16 miesięcy na 30 zostało zakończone z ujemną stopą zwrotu). We wrześniu średnia stopa zwrotu również był ujemna, ale tylko 13 miesięcy z 30 dało ujemną stopę zwrotu.

Sezonowość na MSCI World

Sezonowość na MSCI World

Źródło: Bloomberg

Ponadto inwestorzy od kilku miesięcy zabezpieczają się przed możliwą wyprzedażą akcji na szerszą skalę. Widać to po napływie kapitału w stronę funduszy ETF na VIX oraz rynku opcji.

VIX to wskaźnik oczekiwanej przez inwestorów zmienności kursów na Wall Street, bazujący na wycenach opcji. Im wyższe jego wartości, tym większy strach na rynku oraz spadki na giełdzie.

Na poniższej grafice przedstawiono napływ kapitału do funduszu ETF VIX (linia niebieska). Z kolei linia czarna oznacza napływ kapitału do funduszu ETF, który utrzymuje krótką pozycję na indeksie VIX.

Ponadto na rynku opcji spekulanci również nastawiają się na powrót zmienności i większą korektę. Skąd to wiemy? Po wskaźniku call/put. Jeżeli linia rośnie, to coraz większa ilość osób stawia na wzrost danego aktywa. Z kolei spadająca linia świadczy o coraz większej ilości opcji put na rynku niż call.

Opcja kupna (ang. call option) daje jej posiadaczowi („nabywcy”, ang. option holder, buyer) prawo nabycia instrumentu bazowego, natomiast opcja sprzedaży (ang. put option) – prawo sprzedaży instrumentu bazowego po z góry określonej cenie wykonania (ang. strike price, excercise price).

Po analizie powyższych danych powinniśmy spodziewać się korekty, która zredukuje optymizm wśród obecnych posiadaczy akcji. Dalszy wzrost notowań akcji bez odpoczynku będzie sugerował mocniejszą korektę.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here